Математика

На цій сторінці Вашій увазі пропонуються офіційно оприлюднені на сайті ОЕСР тестові завдання PISA попередніх років. Зверніть увагу, що на сайті розміщено англомовні завдання.  Крім того, кожного місяця на цій сторінці буде розміщуватися україномовний блок завдань PISA.  Чекайте на оновлення!

Також пропонуємо для ознайомлення посібник «PISA: математична грамотність». Видання містить  оприлюднені ОЕСР завдання з математичної грамотності, їхні характеристики, а також критерії оцінювання. Ці ж завдання (у форматі зручному для друку) подані в окремому розділі й можуть бути використані вчителями в процесі формування в учнів/студентів математичної компетентності.


Приклади опублікованих завдань з математики (англомовна версія).


Яблуні


Площа континенту


Приватний будинок


Флешка


Соус


Клумби


Кроки


 

12 коментарів в “Математика
 1. Inna коментує:

  Гарні завдання

 2. Олександр коментує:

  Завдання чудові, але – неприпустимі помилки пов’язані з перекладом у тесті з будинком. Якщо такі помилки допустимі, то немає потреби витрачати час і кошти на подібне тестування або перекладачів.

  • Тетяна коментує:

   Шановний пане Олександре!

   Щиро дякуємо за інтерес до дослідження, а особливо до прикладів тестових завдань. Чи не могли б Ви вказати, що саме Вас турбує в перекладі блоку завдань “Приватний будинок”?

   Тестові завдання для використання в реальному тестуванні програми перекладються за складною схемою: два незалежні переклади з англійської та французької версій; узгодження з філологами, вітчизняними фахівцями-предметниками; вичитування матеріалів незалежними експертами (вітчизняними й зарубіжними); узгодження окремих термінів і форматування текстів тощо.
   На жаль, ми не маємо змоги перекладати опубліковані матеріали дослідження(представлені для інформування громадськості) за описаною схемою, тож у текстах завдань-прикладів можуть бути певні відхилення. Будемо вдячні за співпрацю щодо вдосконаленння матеріалів для ознайомлення, репрезентованих на нашому сайті.

   З повагою,
   Тетяна Вакуленко
   національний координатор PISA-2018 в Україні

   • Андрій Квасниця коментує:

    Думаю, що мова про те, що в оригінальному тексті слово block використовується як синонім прямокутного паралелепіпеда (не дуже вдало, оскільки block зазвичай позначає заповнений прямокутний паралелепіпед, а не його реберний каркас, що очевидно і ввело перекладача в оману). В жодному разі, мова не про бетонний блок (от і задачка по мотивах PISA для нього: оцінити масу такого блока, якщо густина бетону 2т/м³, а наступним кроком оцінити, чи погодився б він жити з таким над головою). А для слова beam є чудовий український відповідник «балка». Саме речення я б переклав отак: «Балки, на які опирається дах, утворюють прямокутний паралелепіпед EFGHKLMN».

    • Тетяна коментує:

     Шановний пане Андрію!

     Дякуємо, що Ви розмірковуєте над матеріалами, поданими на сайті. Проте ми не можемо погодитися з висловленими зауваженнями.
     Слово «блок» має декілька значень, і те, що є доцільним для завдання вбачається із контесту. У академічному тлумачному словнику одним із значень цього терміна є «окрема, незалежна частина споруди, машини і т. ін., що складається також з окремих елементів або деталей. Всі судна будуються тепер з великих блоків і секцій (Наука і життя, 2, 1957, 17)». При будівництві будинків та інших споруд також використовуються монолітні залізобетонні блоки. Такі блоки можуть бути або окремою кімнатою чи певним технічним приміщенням.
     Одним із значень слова «балка» є «дерев’яна колода або залізний брус, що є основою перекриття, настилу (стелі, підлоги і т. ін.). Стіна тріснула, розійшлася, балки підгнивали — падали (Панас Мирний, IV, 1955, 16); Не пан ставив будинки. Мужичі руки складали до бруса брус, до балки балку, і все те мусить тепер служити на користь людям (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 80); Теслярі, зчищаючи кору, обтісували сокирами довгі лати, товсту балку сволока і крокви (Василь Козаченко, Нові Потоки, 1948, 229)» (Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 96.).
     Тобто можна зробити висновок, що балки в будівельних конструкціях розташовуються горизонтально.
     В умові завдання мова йде про вертикальний брус. Зазвичай він називається стійкою (теж саме, що і стойка). За академічним тлумачним словником слово стойка означає «вертикальний брус, стрижень, що служить опорою для чого-небудь у якійсь споруді, якомусь знарядді, пристрої і т. ін. З досвіду селянин знав, що гряділь .. треба робити з міцного дерева.., і підбирав для цього дерево діаметром 10—12 см. До останнього приєднувалася стойка, що скріплювала гряділь і чепіги (Народна творчість та етнографія, 1, 1966, 36)».
     У дослідженні PISA майже не використовуються формальні задачі. Усі математичні завдання формулюються у контексті. Для успішного виконання таких завдань потрібно, зокрема, розуміння контесту. Тож, на цей момент залишаємо задачу у поданому формулюванні.

     З повагою,
     Тетяна Вакуленко

 3. Василь коментує:

  В задачі з Антарктидою масштаб указаний Ккілометрах

 4. Ярослав коментує:

  Слишком легко

 5. Анатолій коментує:

  Добре. Просимо викласти ще.

 6. Анатолій коментує:

  Дуже цікаво. Слід продовжити публікації матеріалів з математики. Є ще тести для старшого віку. Цікаво було би знайти.

 7. Олег коментує:

  У прикладі “Флешка” написано, що 1GB=1000MB. Насправді 1 GB=1024MB.

  • Oksana коментує:

   1GB = 1024MB. Це загальновідомий факт. Але тут питання не теоретичне, а практичне.
   Я так розумію, справа в особливостях виробництва «флешок».
   1GB це номінальний обсяг пам’яті на флешці. Хоча насправді на флешці 1000MB вільного «місця», яке ви можете використати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*